سلامت, شیره خرما

شیره خرما

خواص و مضرات شیره خرما

خواص شیره خرما برای سلامت بدن مفید است. این شیره به‌عنوان یک شیرین‌کننده مقوی جایگزین بسیار خوبی به‌جای شکر در بسیاری از نوشیدنی‌ها محسوب می‌شود. قندهای طبیعی موجود در این عصاره سرشار از فیبر و منبع انرژی برای درمان بیماری‌ها هستند.

این شیره برای کودکان درحال رشد و افراد لاغر به‌واسطه داشتن ترکیب‌های سالم مفید است. مختصری از فواید آن عبارتند از اضافه‌وزن سالم، شادابی صورت و حفظ سلامتی کلی. در این مقاله تمام خواص این عصاره به‌طور کامل بررسی می‌شود.

خواص شیره خرما برای مردان

این شیره برای بهبود قوای جنسی در مردان مفید است. استفاده منظم از این ترکیب یک روش عالی جهت تقویت عملکرد جنسی محسوب می‌شود. مواد مغزی موجود در آن در افزایش تستوسترون و بهبود جریان خونی تأثیر می‌گذارد.

خواص شیره خرما برای لاغری

این عصاره برای افراد لاغر با طبع سرد مانند بلغمی‌مزاج‌ها می‌تواند تأثیر بیشتری داشته باشد زیرا ارده با طبع گرم در افراد صفراوی سبب بروز غلیظ‌شدن صفرا می‌شود. گرچه مصرف آن با آب‌لیمو در رفع این عوارض کمک می‌کند.

 طریقه مصرف شیره خرما برای لاغری

این ترکیب به کاهش اشتها نیم‌ ساعت قبل غذا کمک می‌کند. مصرف این عصاره، ریزه‌خواری را در طول روز کاهش می‌دهد. مصرف این شیره به‌عنوان یک صبحانه کامل مملو از پروتئین است که در کم‌شدن وزن تأثیر می‌گذارد.

خواص ارده و شیره خرما برای لاغری

ارده یک مکمل مغذی برای رژیم‌ غذایی متعادل است که در کاهش‌وزن تأثیر دارد. کاهش‌وزن ازطریق رژیم‌ غذایی کنترل‌شده با فعالیت بدنی حاصل می‌شود. ترکیب ارده و این شیره به‌علت انرژی زیاد در دانه کنجد در درمان لاغری تأثیر می‌گذارد.

 ایا شیره خرما باعث لاغری می شود

افزودن خرما به رژیم غذایی با توجه به کنترل سطح کلسترول، چربی را کاهش می‌دهد و از این روش به کاهش وزن کمک می‌کند. آهن طبیعی در این شیره در افزایش گلبول قرمز خون و کاهش کم‌خونی مؤثر است.

شیره خرما چاق کننده است؟

برای افرادی که به‌دنبال یک راهکار سالم جهت افزایش ‌وزن هستند استفاده از این عصاره بهترین روش است. این شیره عناصری دارد که به افزایش ماهیچه کمک می‌کند. گلوکز موجود در آن با ذخیره در ماهیچه اسکلتی در رسیدن به وزن ایده‌آل تأثیر می‌گذارد.

خرما و شیره خرما

 آیا ارده و شیره خرما چاق کننده است؟

ترکیب ارده و شیره علاوه‌بر طعم خوش می‌تواند در وعده‌های صبحانه و عصرانه مصرف شود. این ترکیب به افزایش انرژی بدن کمک می‌کند. مصرف مداوم این 2 عصاره در چاقی و سلامت بدن تأثیرگذار است. این عصاره‌ها در تقویت نیروی جنسی تأثیرگذار هستند.

خواص شیره خرما برای زنان

خوردن این شیره، دهانه رحم را در دوران بارداری بازتر می‌کند و در آسان‌ترکردن فرایند زایمان مؤثر است. این ترکیب باداشتن مواد معدنی و ویتامین‌‌ها، درد دوران قاعدگی و بارداری را در زنان کاهش می‌دهد.

خواص شیره خرما برای رحم

این شیره دارای طبع گرم است که در درمان بیماری رحم و کیست‌تخمدان که به‌دلیل رطوبت به‌وجود می‌آیند تأثیر دارد. تأثیر آن زمانی که همراه با مصرف، دور کمر با شال بسته شود تا کلیه‌ها گرم بمانند بیشتر خود را نشان می‌دهد.

خواص شیره خرما در شیردهی

خرما آهن بالایی دارد که به افزایش سطح هموگلوبین و جلوگیری از کم‌خونی کمک می‌کند. مصرف منظم روزانه ۲۵ گرم از آن در طول روز به مدت ۳۰ روز می‌تواند سطح هموگلوبین را در زنان باردار و شیرده افزایش دهد.

 خواص شیره خرما در پریودی

رمز داشتن یک بدن سالم توجه به طبع مواد غذایی و رعایت اعتدال در رژیم‌ غذایی است. این ترکیب به‌واسطه داشتن مواد مغذی و طبع گرم در دوران قاعدگی، درد را کاهش می‌دهد و به رقیق‌شدن خون کمک می‌کند.

 خواص شیره خرما برای جنین

این عصاره در دوران بارداری به بازشدن رحم و آسا‌ن‌شدن فرایند زایمان کمک می‌کند. همچنین می‌تواند موادمعدنی و ویتامین‌های مورد نیاز جنین را فراهم کند و در جلوگیری از کم‌خونی جنین تأثیرگذار است.

 مضرات شیره خرما

این ماده با طبع گرم دارای قند طبیعی است و در مقدارهای مجاز هیچ ضرری برای بدن ندارد. افرادی که طبع گرمی دارند باید این ترکیب را در مقدار کم‌تری استفاده کنند تا از غلظت صفرا جلوگیری شود. این عصاره برای افراد چاق درصورتی‌که هیچ ورزشی نکنند موجب افزایش ‌وزن می‌شود.

بهترین زمان مصرف شیره خرما

بهترین زمانی که می‌توان این عصاره را مصرف کرد به‌عنوان دسر بعد از غذا است. این عمل موجب چاقی صورت و افزایش وزن استاندارد می‌شود. مصرف مستمر آن در وعده صبحانه به‌همراه ترکیب‌ ارده نیز می‌تواند در سلامت بدن مؤثر باشد.

خواص شیره خرما در طب سنتی

این ماده مغذی 100درصد طبیعی از خرمای مرغوب استخراج می‌شود و منبع خوبی از کلسیم و آهن برای تقویت استخوان و سیستم ایمنی است. در طب سنتی از این ترکیب برای زمان پریودی، درمان سرطان و تقویت قوای جنسی استفاده می‌کنند.

 میزان مصرف شیره خرما در روز

در موادغذایی می‌توان به‌جای شکر از این عصاره استفاده کرد. به‌نسبت هر فنجان شکر، نصف فنجان شیره باید استفاده شود. در شرایط نرمال یک قاشق غذاخوری در روز مفید است. افراد مبتلا به دیابت یک قاشق چای‌خوری به افزایش انرژی و سلامت بدن کمک می‌کند. مصرف ۲۵ گرم آن در شبانه‌روز می‌تواند در درمان کم‌خونی خانم‌های باردار تأثیرگذار باشد.

شیره خرما برای چی خوبه

شیره خرما فراورده‌های مفیدی ازجمله ساکارز، گلوکز و فروکتوز را دارد که به‌عنوان میان‌وعده و صبحانه فواید خود را به‌خوبی در بدن نشان می‌دهد. خواص آن به‌علت داشتن آهن شامل درمان کم‌خونی و رفع یبوست هستند.

خواض شیره خرما و ارده

خواص شیره خرما برای چاقی

تداوم مصرف این شیره به تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش وزن سالم کمک می‎‌کند. این ترکیب، کالری زیادی دارد و درصورت مصرف به‌عنوان دسر بعد از غذا و وعده‌های صبحانه در افزایش ماهیچه ایده‌آل است.

 خواص شیره خرما برای معده

با مصرف موادغذایی که خاصیت اسیدی دارند مانند مرغ، شکر و شیر، بدن دچار آسیب می‌شود. این شیره در عملکرد صحیح و درمان رفلاکس معده تأثیر می‌گذارد. این ترکیب به‌علت داشتن خاصیت قلیایی در برگشت اسید معده و تعادل در PH تأثیر بسزایی دارد.

مضرات خرما برای معده

این شیره به‌علت خواص آنتی‌اکسیدانی نقش بسزایی در عملکرد دستگاه گوارش دارد. این ترکیب نه‌تنها برای معده ضرری ندارد بلکه در درمان زخم ‌معده نیز مؤثر است. زخم معده قسمت بالایی شکم و سمت چپ را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

 شیره خرما برای زخم معده

درد این بیماری پس‌از غذا و در طول شب ایجاد می‌شود. این شیره می‌تواند با ترکیب‌های مفیدی که دارد این بیماری را رفع کند. زخم‌ معده ممکن است ازطریق مسمومیت غذایی، استرس، اعصاب و داروهای شیمیایی ایجاد شود.

خواص شیره خرما برای سرماخوردگی

این شیره با حفظ سلامت بدن و تقویت سیستم ایمنی از مبتلاشدن به بیماری‌هایی مانند آنفولانزا، سرماخوردگی و بیماری عفونی شدید جلوگیری می‌کند. این ترکیب، ضعف بدنی را از بین می‌برد و توانایی مبارزه با بیماری‌های عفونی را دارد.

خواص شیره خرما در بدنسازی

مصرف این شیره، قند مورد نیاز بدن را به‌خوبی تأمین می‌کند. در زمان انجام فعالیت سنگین، این کربوهیدرات برای سوخت‌وساز بدن مفید است. بسیاری از ورزشکاران بعد از تمرین‌های سخت با مصرف این عصاره، انرژی ازدست‌رفته را تأمین می‌کنند.

 خواص شیره خرما برای مو

خرما دارای مقادیر زیادی آهن است. این امر باعث تقویت فولیکول مو، افزایش رشد مو و تعادل در اکسیژن‌رسانی در بدن می‌شود. این شیره آنتی‌اکسیدانی دارد که در رفع آلزایمر مخصوصا در افراد بالای 60 سال نیز کمک می‌کند.

 خواص شیره خرما برای پوست

این شیره حاوی ویتامین‌ها و موادمغذی است که در حفظ سلامت پوست تأثیرگذار هستند. این ترکیب در بهبودی لکه‌های پوستی و رفع چین‌وچروک تأثیر بسزایی دارد. از این عصاره معمولا در لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود.

خواص شیره خرما برای صورت

ویتامین‌های C و D در حفظ ارتجاعی پوست و جلوگیری از تجمع ملانین در بدن مؤثر است. این ترکیب خاصیت ضدپیری دارد که از ایجاد جوش درصورت جلوگیری می‌کند. خرما به‌علت داشتن طبع گرم باید همراه با ترکیب‌های گرم مصرف نشود.

خواص شیره خرما برای کودکان

مصرف آن در حد اعتدال  به‌علت داشتن کلسیم، آهن، روی و فیبر به تنظیم روده‌ها و ارتقای سلامت آن در کودکان کمک می‌کند. خرما منبع غنی از فیبر است که مصرف متعادل آن به‌دلیل خاصیت ضدمیکروبی، توانایی مبارزه با بسیاری از میکروب‌ها را دارد.

 مضرات ارده و شیره خرما

مصرف زیاد این ترکیب‌ها باعث ایجاد دانه‌های قرمز روی صورت، جوش‌، غلظت صفرا و افزایش چربی سر می‌شود. این عصاره‌ها ضرری برای بدن ندارند اما مصرف آن‌ها در هر فرد باید به‌اندازه صورت بگیرد.

 خواص شیره خرما در صبحانه

مصرف این ترکیب در صبحانه می‌تواند در افزایش انرژی بدن تأثیرگذار باشد. به‌عنوان شکر نیز در حلوا و کیک به‌علت دارابودن فیبر و آنتی‌اکسیدان جایگزین مناسبی محسوب می‌شود. مصرف آن در هنگام صبحانه با یک فنجان شیر گرم، سلول‌های عصبی را فعال می‌کند.

شیره خرما و عسل

خواص شیره خرما با عسل

این ترکیب از آسیب بدن در مقابل بیماری‌ها پیشگیری می‌کند. کاهش فشارخون و افزایش انرژی نیز از تأثیرهای این ترکیب است. این عصاره در افزایش‌ وزن سالم، جلوگیری از سرطان، درمان یبوست و تقویت حافظه تأثیر می‌گذارد.

شیره خرما را با چی بخوریم

شیره خرما معمولا با چای و ارده مصرف می‌شود. افزودن این ترکیب به شیر می‌تواند خواص آن را چندبرابر کند. همچنین به‌عنوان میان‌وعده سالم و دسر‌ها کاربرد دارد. مانند یک مکمل طبیعی، نوشیدن آن به‌همراه قهوه نیز مفید است.

 

تشخیص شیره خرما اصل

شیره خرما اصل در صورتی که طبیعی و خالص باشد ، در اثر سرما شکرک میزند و سفت می شود . ولی شیره خرمایی که ناخالص باشد در فریزر هم روان است .

شیره خرمای خالص ، باید رنگ قهوه ای و شفاف داشته باشد . شیره ای که تیره و سیاه است خالص نیست .

به دلیل اینکه شیره خرما اصلی و خالص باشد ، باید از فشرده شدن حجم زیادی خرما درست شده باشد . به همین دلیل قیم ان بالا است . شیره ی خرمایی که قیمت پایینی دارد تقلبی است .

 

نحوه مصرف شیره خرما

برای تهیه انواع دسر و صبحانه می‌توان از این ترکیب استفاده کرد. استفاده از آن در روی کیک به‌همراه چای، قهوه، شیر و به‌عنوان نوشیدنی خنک در تابستان می‌تواند تمام خواص مفید را برای سلامتی در بر داشته باشد.

جمع‌بندی

خواص شیره خرما برای برطرف‌کردن ضعف، بی‌حالی، فشارخون پایین و سلامتی کلی بدن سبب شده تا عضو ثابت وعده غذایی بسیاری از مردم باشد. با توجه به رژیم ‌غذایی سرد روزانه و جذب رطوبت ازطریق غذاهایی که در طول شبانه‌روز مصرف می‌شود این ترکیب می‌تواند در رفع نفخ و سردی بدن تأثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *