آموزش

تفاوت خرما پیارم و مجول

تفاوت خرما پیارم و مجول

تفاوت خرمای پیارم و مجول در چیست؟ این 2 نوع خرما که از محبوبیت بسیاری برخوردارند سرشار از مواد مغذی هستند و مصرف آنها مزایای زیادی برای بدن به‌همراه دارد. اما تفاوت آنها در چیست؟

از آنجایی که خرما جایگاه ویژه‌ای در خانه‌ها دارد آشنایی با تفاوت‌های انواع مختلف آن می‌تواند به شما در خرید خرمای مناسب‌ کمک کند. برای مثال؛ می‌توانید با در نظر گرفتن میزان قند خرما، نمونه‌ای که برای سلامت شما مفیدتر است خریداری کنید.

به همین نیز قصد داریم 2 خرمای پرطرفدار مجول و پیارم که از نظر ظاهری نیز شباهت‌هایی به‌ یک‌دیگر دارند را به‌طور کامل بررسی کنیم و به بیان تفاوت میان آنها بپردازیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

خرمای مجول و خرمای پیارم چه تفاوت‌هایی با یک‌دیگر دارند؟

اگر بخواهیم مهم‌ترین تفاوت میان این 2 خرما را بیان کنیم باید گفت میزان رطوبت یا آب موجود در آنها یک‌سان نیست و همچنین در نوع و میزان قند نیز تفاوت دارند.

به‌طور کلی قند موجود در خرماها به یک اندازه نیست اما میزان آن در خرماهای مختلف نهایتا در حد چند درصد می‌تواند تفاوت داشته باشد. قند درون این محصولات به‌صورت ساکاروز، گلوکز (قند احیاکننده) و فروکتوز است.

خرماهای خشک آب و گلوکز بیشتری نسبت به خرماهای نرم دارند و در مقابل، نمونه‌های نرم از ساکاروز بیشتری برخوردار هستند. به همین دلیل نیز خرماهای خشک مانند مجول انرژی بیشتری دارند.

بهتر است پیش از بررسی تفاوت خرمای پیارم و مجول کمی با این 2 نوع خرما و ویژگی‌هایی که دارند آشنا شویم. با این کار تفاوت‌ها را نیز بهتر درک می‌کنیم.

خرمای مجول

یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی خرمای مجول است که از قیمت تقریبا بالایی نیز برخوردار بوده و کیفیت و طعم آن باعث شده تا در بسیاری از کشورها به محبوبیت برسد. استان‌ فارس و به‌تازگی استان بوشهر مرغوب‌ترین خرمای مجول را به‌بازار عرضه می‌کنند.

خرمای مجول دارای ارزش غذایی بالایی است و در آن انواع مواد غذی مانند ویتامین A، ویتامین B6، کلسیم، پتاسیم، آهن، منیزیم، قند طبیعی، فولات، کولین، تیامین، ریبوفلاوین و آنتی‌اکسیدان‌ها‌ دیده می‌شود.

هر چند خرمای مجول تازه، به‌دلیل داشتن مقدار بیشتری آب خوش‌مزه‌تر است اما معمولا برای افزایش طول عمر و ماندگاری شیرینی، آن را خشک می‌کنند. این خرما هسته کوچکی داشته و طبیعت آن گرم و خشک است.

 خرمای پیارم

این خرما ظاهر کشیده و لوکسی دارد و طبع آن گرم و خشک است. اندازه این خرما بین 3 تا 5 سانتی‌متر بوده و می‌توان از آن در مجالس به‌عنوان یک خوراکی مناسب کنار چایی استفاده کرد.

طعم این محصول ترکیبی از تافی و کارامل است. مهم‌ترین ویژگی پیارم که آن را از سایر خرماها متمایز کرده، سطح مناسب فروکتوز آن است. این خصوصیت باعث شده افراد دیابتی بتوانند آن را در برنامه غذایی خود داشته باشند.

با اینکه پیارم شهد ندارد و پوست آن نیز کاملا حالت چسبیده‌ای به گوشتش دارد و افراد گمان می‌کنند گوشت خشکی دارد، اما وقتی آن را میل ‌کنید متوجه لطافت بافت آن خواهید شد.

این خرما نسبت به دیگر خرماها به زمان بیشتری برای رسیدن نیاز دارد. استان هرمزگان پرچم‌دار تولید پیارم در کشور است و باید گفت با توجه به ارزش غذایی بالا و دارا بودن مقادیر زیادی پروتئین و مواد قندی می‌توان این محصول را به‌راحتی صادر کرد.

این 2 نوع خرما را می‌توان از نظر ظاهر، بافت و ارزش غذایی مورد بررسی قرار داد. آشنایی با تفاوت‌های این 2 محصول می‌تواند به شما در انتخابی درست کمک کند.

تفاوت خرمای پیارم و مجول در ظاهر

این 2 نوع خرما در نگاه اول شبیه ‌به هم دیده می‌شوند اما اگر کمی دقت کنید متوجه تفاوت آشکار آنها خواهید شد. خرمای مجول اندازه بزرگ‌تر و بافت نرم و چسبناکی دارد.

در مقابل خرمای پیارم کم‌گوشت‌تر بوده و با بافت سفت و خشک خود به‌راحتی قابل تشخیص است. همچنین باید گفت این خرما کشیده اما کوچک‌تر از نوع مجول است. موارد ذکرشده مهم‌ترین تفاوت‌های ظاهری بین این 2 محصول هستند.

تفاوت خرما پیارم و مجول

تفاوت طعم خرمای مجول و پیارم

اگر بخواهیم طعم این خرماها را تشبیه کنیم باید گفت خرمای پیارم مزه‌ای مانند تافی دارد و خرمای مجول طعم کارامل را در دهان به‌وجود می‌آورد. هرچند انتخاب مزه کاملا سلیقه‌ای است و با توجه به ذائقه افراد می‌تواند کاملا متفاوت باشد اما باید گفت طعم مجول شیرین‌تر و پرطرفدارتر است.

تفاوت خرمای پیارم و مجول در بافت

بافت پیارم سفت و متراکم است. یعنی برای خوردن باید خوب آن را بجویید، در مقابل مجول با بافت نرم خود سریع در دهان آب می‌شود. پسندیدن این 2 بافت نیز کاملا سلیقه‌ای بوده و می‌توان گفت کدام بهتر است. در اینجا شما باید تصمیم بگیرید که کدام خرما را خریداری کنید.

مقایسه ارزش غذایی خرمای مجول و پیارم

خرما محصولی است که در هر نمونه‌ای می‌تواند سرشار از مواد مغذی باشد. این موضوع برای محصولات مجول و پیارم نیز صدق می‌کند. این 2 خرما را می‌توان غنی از پتاسیم، منیزیم و فیبر دانست.

در این بین آگاهی از تفاوت خرمای پیارم و مجول در ارزش‌های غذایی می‌تواند به شما در انتخاب نوع مناسب‌تر کمک کند. خرمای پیارم فیبر و پروتئین بالایی دارد، در مقابل قند و کالری مجول بیشتر است.

تفاوت خرمای پیارم و مجول از نظر قیمت

به‌طور کلی باید گفت خرمای مجول دارای قیمت بیشتری نسبت به بسیاری از خرماهای کشت‌شده از جمله خرمای پیارم است. این موضوع چند دلیل دارد. مهم‌ترین آن تولید کمتر مجول نسبت به دیگر خرماها و صادرات بخش اعظم آن است.

همچنین نخل این خرما به‌مدت زمان زیادی نیاز دارد تا به باردهی برسد. یعنی از زمان کاشت تا برداشت خرما شاید حدود 8 تا 10 سال طول بکشد و این مورد روی افزایش قیمت آن تاثیر زیادی می‌گذارد.

جمع‌بندی

بررسی تفاوت خرمای پیارم و مجول به شما کمک می‌کند تا با بافت و ویژگی‌های این 2 خرما آشنا شوید و سپس با توجه به ذائقه و طبع خود، نوع مناسب را خریداری کنید.

خرمای مجول دارای طعمی شیرین و کاراملی است که باعث شده کالری و قند آن نیز افزایش یابد. خرمای پیارم پروتئین و فیبر بالایی داشته و مصرف آن برای بیماران دیابتی مناسب است.

بافت مجول نرم بوده و برای افزایش طول عمر این خرما می‌توان آن را خشک کرد. خرمای پیارم بدون شهد است و بافتی سفت و متراکم نسبت به مجول دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *